Zioła w greckiej kuchni cz. 2

Zioła w kuchni greckiej odgrywają ważną rolę, ponieważ to one decydują o smaku całej potrawy. O najważniejszych i najczęściej znanych ziołach pisałam już w pierwszej części postu o ziołach w greckiej kuchni. Dzisiaj ciąga dalszy, o tych mniej znanych ziołach, o sposobach ich wykorzystania oraz o co robić, gdy zioła uschną.






Zioła mniej znane


W kuchni greckiej wykorzystywane są rośliny zielone, których nie podejrzewalibyśmy o użycie ich jako przyprawy. Są one ważnym dodatkiem, zwłaszcza do potraw słodkich, ale nie tylko. Warto przyjrzeć się im z bliska, chociażby z ciekawości.

Η Αρμπαρόριζα, czyli pelargonia pachnąca to roślina znana w Polsce, jako pokojowa, roślina ozdobna (anginka). Posiada specjalny smak i zapach cytrusów. Stosowany do deserów, ale również jako dodatek do sosu do jagnięciny, w duecie z pietruszką.



Macierzanka cytrynowa (Λεμονοθύμαρο) to bliska kuzynka tymianku. Jej świeży zapach i cytrynowy smak pasuje do wielu potraw. Dobrze komponuje się z rybami z grilla, z owocami morza, makaronem, zimnymi sałatkami oraz marynatami. Łączy się też z kremem cukierniczym oraz służy do aromatyzowania syropów.



Szałwia lekarska (Φασκόμηλο) znana również w polskiej kuchni. Z powodu swoich leczniczych właściwości wykorzystywana w ziołolecznictwie. W Grecji stosowany głównie do mięsa (kurczak, królik, cielęcina) oraz do strączków np. do soczewicy. Suszona, zaparzona gorącą wodą i osłodzona miodem, pita jak napój, często na czczo.



Werbena cytrynowa (Λουίζα) to kolejna roślina znana bardziej ze swoich leczniczych właściwości. Ma najbardziej elegancki, aromatyczny zapach cytrynowy. Doskonale pasuje do ryb i owoców morza przygotowywanych na grillu oraz na parze. Dodawana jest do sałatek, marynat, do sosów i makaronów oraz do risotta. Składnik słodkich przetworów i deserów.
Gotowane liście w towarzystwie z tartym imbirem, miodem i skórką cytrynową stanowi orzeźwiający napój.

Sposoby wykorzystania ziół


Zioła i ryby


Zioła są dobrym rozwiązaniem, by nadać rybie smacznego aromatu. W tym celu całą, oczyszczoną rybę wypełniamy świeżymi lub nacieramy suszonymi ziołami (tymiankiem, macierzanką cytrynową, oregano lub wawrzynem), przykrywamy oliwą i pozostawiamy pod przykryciem, w lodówce przez całą noc. Następnie wystarczy rybę opiec na grillu przez 20 minut lub 30 minut w piekarniku. Prosto i smacznie.

Mięso i drób


Mięso również lubi towarzystwo ziół, a najczęstszym zastosowaniem jest umieszczenie ich z aromatycznej marynacie.
Mięso z jagnięcia można zamarynować w mieszance grubej soli, pieprzu, rozmarynu i czosnku. Można dorzucić liść laurowy i oczywiście zalać oliwą. Im dłużej takie mięso się marynuje, tym lepiej, jednak minimum to 12 godzin. Później wystarczy wyciągnąć je z marynaty i piec na ruszcie lub w piekarniku przez 20-30 minut.

Kurczaka wypełniamy w środku i na zewnątrz ziołami i solą, po czym nacieramy oliwa i wstawiamy do średnio nagrzanego piekarnika na 35-40 minut. Do przyprawiania kurczaka możemy użyć liścia laurowego, tymianku, oregano oraz czosnku, cytryny i pieprzu.

Więcej marynat do mięsa i drobiu znajdziesz TUTAJ.

Aromatyczne ziemniaki


Ziemniaki kochają zioła i przyprawy. Do pieczonych warto dodać rozmarynu lub oregano, które w połączeniu z cytryną, oliwą i musztardą, stworzą smaczny sos do polania ziemniaków.

Smakowe oliwy i octy


Jeżeli lubimy smakowe octy i oliwy, to spokojnie możemy przygotować je same w domu, w dodatku wykorzystując w tym celu swoje ulubione zioła. Wystarczy utrzeć trochę ziół i dodać je do buteleczki z oliwą lub octem, by po pewnym czasie płyn przeszedł aromatem ziół.
Ważne, by aromatyzowana oliwę przechowywać w chłodnym miejscu np. w lodówce.

Sposób postępowania z ziołami


Wiadomo, że najlepsze są zioła świeże, dlatego warto przygotować sobie mini ogródek z doniczkami, kilku naszych ulubionych ziół. Zdarza się, że zioła przesuszymy i kusi nas, by je wyrzucić. Nie róbmy tego! Mięta, tymianek, rozmaryn czy oregano, którym więdną liście, nadal mają sprawny system korzeniowy, który gdy przyjdzie czas, ponownie ożyje.
Zbierając zioła świeże, powinnyśmy przycinać nożyczkami liście z wierzchołków. Kiedy sezon na świeże zioła minie, wówczas dobrze jest przyciąć całą roślinę, związać razem i ususzyć, na słońcu lub w suchym przewiewnym pomieszczeniu. Po ususzeniu pocieramy łodygi, by usunąć liście, które przechowujemy w szklanych, hermetycznych pojemnikach. Zioła można również mrozić, jednak nie wszystkie. Zioła liściaste, takie jak koper włoski, tracą kolor podczas mrożenia, dlatego lepiej jest go zasolić lub trzymać w oliwie.

Kolejnym razem porozmawiamy sobie o przyprawach w kuchni greckiej.